کودکانه هایم تمامی ندارد

There Is No End To My Childhood

از سری یاداشتهای یهویی (13)

 • جمعه ۱۸ اسفند ۹۶
 • ۰۰:۱۷

1. چنان دچار غم تبعیض جنسیتی شده ایم، که هر ننه قمری بیاید شعاری علیه چنین تبعیضهایی بدهد (هر چه قدر هم محتوایش غیرمنطقی و به ضرر زن باشد) از خود بیخود می شویم و فکر می کنیم هر چه بر خلاف «آنچه هست» باشد قطعا «آنچه باید باشد» است!


2. یکی از زیباترین، موقرترین و پولدارترین دخترهای فامیل ازدواج کرد. از آن دخترهایی که شرایطش طوری است که هر پسری آرزویش را دارد. با این حال هرگز از خودش و اطرافیانش نشنیدم که حرفی از انبوه خواستگارهای باکلاس و پولدارش بزنند و پز بدهند و هی بگویند فلانی کشته مرده دختر ما بود و ما نخواستیم و نپسندیدیم و از این مزخرفاتی که گفتن ندارد! حالا هم با پسری ازدواج کرده است که از نظر مالی زیاد سطح بالا نیست، اما این طور که شنیده ام انسان شریفی است. مهریه اش را هم خیلی سبک گرفته و جمعی را انگشت به دهان کرده است! یک عده هم طعنه می زنند که این همه خواستگار خوب را رد کرد و آخرش شد این؟! نمی فهمم چرا بعضیها از طرف خودشان برای دخترهای مردم معیار ازدواج در نظر می گیرند و بعد که آن دختر بی توجه به آن معیارها ازدواج کرد، آن را نوعی شکست و سرافکندگی برایش می دانند. در حالی که آن چیزها هرگز معیار آن دختر نبوده است و اصلا ربطی هم به کسی ندارد که معیار دیگران چیست.


3. مثلا می شود برای اشتغال زایی جوانان، به غیر از باز کردن مجدد چایخانه ها (که پیشنهاد همین یکی دو ماه اخیر یک نماینده مج.لس بود)، به قاچاقچیان اعضای بدن انسانها، تولیدکنندگان شیشه در زیرزمینهای خانگی، پخش کننده های مواد مخدر و مشروبات الکلی و ... هم مجوز کار داد و حتی می شود جوانان جویای کار را به تاسیس کاباره، میخانه، خانه فساد و مانند آن تشویق و ترغیب کرد! مگر راه حل بهتری وجود دارد؟!


4. آدم عاقل، لقمه را دور سر خودش و دیگران نمی چرخاند!


5. روز همه مادرهای دوست داشتنی مبارک... بیایید برای آرامش روح مادرانی که نیستند و تسلی دل فرزندانشان دعا کنیم...

 • نمایش : ۱۵۲
 • خودت باش
  نفیسه رو میگی؟

  اوهوم.
  اذر
  سلام..میشه طلب رمز کنم....سپاس...
  سلام عزیزم.
  اجازه بده یه کم زمان بگذره و بیشتر با هم آشنا بشیم.
  سروش
  سلام و صبح بخیر بر شما:
  -امیدوارم خوب و سرحال باشید و بمانید:
  1.بحث تعادل و نقطه عطف است نه افراط و تفریط!!! زن هم مثل مرد یک انسان است و شایسته است در همان شان ومنزلت دیده شود ونیازی به راه اندازی جنبشی به نام فمینیسم نبوده ونیست. انسان صرف نظر از مرد و زن بودنش؛سیاه و سفید و سرخ بودنش مد نظر است.بینش ها باید ارتقا و اعتلا یابد، آیا این گونه جنبش ها تغییراتی در بینش ها به وجود می آورد؟؟!!
  2-خانم دکتر در طول زندگی ام از این دست ازدواج ها تا ذهن تان یاری دهد،دیده ام؛ متاسفانه غایت امر رضایت بخش نبوده است!! همتراز بودن به این معناست که هر دو طرف به لحاظ فرهنگی،اجتماعی، اقتصادی،سکونتگاهی،ایستار جسمانی-فیزیکی ویک سری شاخص های دیگر تفاوت قابل توجه و چشمگیری نداشته باشند.همانطور که می دانید این شاخص ها خود به زیر شاخص هایی افراز می شوند که توان تصمیم گیری را بالا می برد>(در ضمن خانم دکتر عرض کردم: ممکن است در آینده بگوید که...)
  3.سیاستمداران و مدیران ارشد این کشور به چند دسته تقسیم می شوند.الان قصد نوع بندی این گروه را ندارم،فقط می خواهم اشاره کنم که یک دست از این گروه کسانی هستند که به واقع و در حقیقت قصد ونیتی جز خدمت و برطرف کردن مسایل و مشکلات ندارند!! اما متاسفانه سلاح مناسب را در دست ندارند و توان مواجهه علمی با مسایل ومشکلات را ندارند؛علیرغم این که به ظاهر دارای مدرک تحصیلی بالای تخصصی و رزومه مدیریتی متنوع و طولانی می باشند!!! برخورد ما با علم به خصوص برخورد علمای مان با علم برخورددرست و منصفانه نیست،فقط آن را گرامی میداریم و مقدس،همین.اصلا به ذهن مان خطور نمی کند که او(=علم) می توانددر شناسایی مسایل و اولویت بندی شان و تدارک راه کارهای موثر کمک نماید!!
  سلام. صبح به خیر.
  ممنون. شما هم.

  1) متوجه منظورتون شدم. و منظور من هم این بود چون ما مردم افراط یا تفریط هستیم، وقتی تصمیم می گیریم از افراط دور بشیم دچار تفریط میشیم و وقتی می خوایم تفریطمون رو جبران کنیم به افراط رو میاریم. در حالی که راه حل حد وسط و اعتدال هست.

  2) همه اینها درست. ولی نوع نگاه و شخصیت آدمها حرف اول رو میزنه و کفویت باید در این زمینه باشه. چطور در صدر اسلام زن و مرد از دو طبقه اقتصادی کاملا متمایز ازدواج می کردن و مشکلی هم پیش نمی اومد؟ چون اون زمان ایمان واقعی با جان این آدمها آمیخته بود و شخصیت و نگاهشون رو بازسازی کرده بود. بنابراین مومن کفو مومن بود. اما الان مومن کفو مومن نیست چرا؟ چون الان ایمان بنا بر فرهنگ هر خانواده به شکل متفاوتی وجود داره یا نداره و بنابراین شخصیت و نوع نگاه دو فرد مومن در دو خونواده متفاوت ممکنه زمین تا آسمون فرق داشته باشه. اقتصاد هم آیتم مهمیه ولی لزوما آیتم سرنوشت سازی نیست و میزان اثرگذاری اون بستگی به نوع تربیت، شخصیت و جهان بینی دو طرف و همچنین میزان توافق و تفاهم در مورد سایر آیتمها داره.

  3) به نظر من با سه دسته مسوول مواجهیم: 1. افراد زیرک، باهوش و عالم ولی فاقد تعهد، دلسوزی و خیرخواهی برای مردم 2. افراد منعهد، دلسوز و خیرخواه برای مردم ولی بدون دانش، تخصص، درایت و هوشمندی لازم 3. احتمالا باید تعداد انگشت شماری هم باشند که تعهد و تخصص و درایت رو با هم دارند ولی چون در اقلیتند کار کارستانی از دستشون برنمیاد. 
  سروش
  سلام دوباره بر شما:
  1.یکی از مهمترین موانع توسعه تبعیض به ویژه تبعیض جنسیتی است.اما باید توجه داشت که اصول و رویه های  فمینیسم در کدام پارادایم توسعه مطرح است و از زن در مقام یک انسان چه انتظاراتی وجود دارد.
  2.معیارهای ازدواج از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛اما باید اصل همسنگی رعایت شود چون در اینده ممکن است اسباب خیلی از مسایل شود.مثلا اگر همین مرد شریف در اینده نزدیک یا دور به لحاظ مالی ادم موفقی از آب درامد؛ممکن است همین دختر خانم کم توقع بگوید:حمایت های من شما را به اینجا رساند(مودبانه اش) و یا بی ادبانه اش:من تو را آدم کردم!! لذا به نظر همتراز بودن اصل قابل توجه است.
  3.بیکاری یک پدیده اجتماعی و اقتصادی است که با توسل به علوم اجتماعی و اقتصادی قابل رفع است.
  4. "آدم عاقل" ام آرزوست...<
  5. مادر شبیه ترین موجود به خدای متعال در عالم خلقت است.چون کار خدایی می کند>
  سلام.
  1. باید یا از این ور بوم بیفیتم یا از اون ور! راه سومی وجود نداره گویا!
  2. درسته همترازی و کفو بودن مهمترین مساله س. ولی نه این که بگید قطعا یه فرد پولدار کفو فرد غیرپولدار نیست. بیشتر از پولدار بودن یا نبودن، بستگی به نوع نگاه آدمها به پول و ثروت داره. مطمئنا دختری که از بین اون همه خواستگار جورواجور پولدار این آدم رو انتخاب کرده خودش هم انسان شریفیه نه یه تازه به دوران رسیده و نه یه آدم جوگیر احساساتی.
  3. البته اگه بخوایم رفعش کنیم... اگه حال و حوصله ش رو داشته باشیم... اگه اولویتهامون چیزای دیگه نباشه...
  5. قدر دان باشیم!
  پسر خوب
  سلام
  نماینده شهر خودمون خیلی آدم بی لیاقت و دزدیه اما یکمی اونوریه و دختر پسرای اون وری هم خیلی بهش رای دادن.  میمونم مردم چجوری چشم بسته انتخاب میکنن. میدونید بانو گاهی فکر میکنم مردم اگه خوب و بد زندگی رو تشخیص میدادن که الان وضعیت زندگی آدما اینطوری نبود که. پس انتخاب رئ.  ی س جمهو.  ر و نماینده هم به همون شکل هست.
  اون نماینده ای که همچین حرفی زده واقعا چقدر بی لیاقت بوده 
  طبیعتا از ما است که بر ما است. البته من بعد از این که اون نماینده رو از تلویزیون دیدم و حرفاش رو شنیدم، دیدم که یه سری از آدمها هم بهش کاملا حق می دادن و برام مثال می آوردن که فلانی چایخونه داشته و خرج زندگیش از اون در می اومده و حالا تعطیل شده و زندگیش لنگه! خب این درست. ولی یعنی هیچ راهکار بهتری به ذهن مسوولین نمیرسه برای رفع بیکاری و افزایش اشتغال؟! حتما باید با سلامتی و جون مردم و مخصوصا جوونهامون بازی کنن!
  Nilou far
  شوهرجان ما یه فامیلی داره پولداررررر،دخترش راهنمایی میخونه،گفته نمیدونم وقتی ازدواج کنم پدرشوهرآیندم چی سر عقدم میده که در شان من باشه!!!فکر میکنن شان بالا یعنی پولدار بودن
  واقعا دختری مثل فامیل شما کم پیدا میشه،خوشبخت بشن.

  فکر خوبیه،اینجوری بخوان فکر کنن خیلی کار هست واینجوری هیچکس بیکار نمیمونه،منم برم تو کار تولید شیشه😁
  بعضی دخترا یه جوری در مورد ازدواج و مهریه و... حرف می زنن که آدم فکر می کنه یه معامله مالی داره انجام میشه. مثلا یه سری دخترا برای تعیین مهریه میشینن میگن خب من تحصیلات عالیه دارم، خوشگلم، تک دخترم، بابام پولدارم پس مهریه م (نرخم) اینه! مث برده فروشها که میگفتن این برده قویه، سالمه، مطیعه، پس گرون تره!

  بله واقعا کم پیدا میشه. امیدوارم همه دخترهای این جوری خوشبخت و آروم زندگی کنن.

  والا! البته با شغل انتخابی شما کم کم جوونا یه جوری نابود میشن که دیگه نیازی نیست مسوولین به خودشون فشار بیارن برای اشتغال زایی فکر کنن! =)
  هانیه
  تبریک می گم به دختر شماره ای 2 که انسان شریفی رو واسه ازدواج پسندیده موقعیت مالی میشه پسر بعدا بهش برسه ولی اگه انسانی شریفی نباشه هیچ وقت درست نمیشه
  شماره 3 این ها که کار نیستند بیکاری از اینا خیلی بهتره
  مرسی. دقیقا همین طوره. 

  از وقتی نماینده مج.لس اون حرفو زده دارم به این فکر می کنم اگه صرف اشتغال زایی، پس اینام می تونه کار باشه!
  جناب قدح
  درود بر شما

  مادران از دست رفته روحشون شاد ، دل فرزندانشون آرام و تبریکات فراوان برای روز مادر :)
  درود.

  ممنون از شما =)