کودکانه هایم تمامی ندارد

There Is No End To My Childhood

چرا زن باید/ نباید شاغل باشد؟!

 • يكشنبه ۸ بهمن ۹۶
 • ۱۰:۳۱

با این موضوع که اکثر ما خانم ها، سر کار رفتن را حق مسلم خودمان می دانیم و هزار و یک دلیل منطقی و غیرمنطقی هم برایش داریم کاری ندارم! هر چند این موضوع هم جای بحث و بررسی بسیار دارد. اما قصد من از نوشتن این پست چیز دیگری است.


حتما شما هم دیده اید مردهای خوش اشتهایی را که از همان ب بسم ا... به دنبال دختری می گردند که شاغل باشد و اصلا شغل و درآمد دختر جزء معیارهای اصلی ازدواجشان است! از آن طرف، مردهایی هم هستند که همین که دختری بگوید می خواهد سر کار برود می روند و پشت سرشان را هم نگاه نمی کنند. هر کدام از این دو دسته هم دلایل خودشان را دارند و حالا من دوست دارم این دلایل را بدون شعار دادن و طبق چیزی که واقعا ته دلشان می گذرد، بدانم!


البته تعداد خوانندگان آقا در این وبلاگ انگشت شمار است، اما شاید اگر خوانندگان خاموش و خوانندگان رهگذری هم به آنها اضافه شوند بد نباشد!


دوست دارم بدانم صرفه نظر از این که همسرتان شاغل هست یا نیست، میل قلبی تان در این مورد چیست؟ دوست دارید شاغل باشد یا نباشد؟ اگر مجرد هستید قلبا دوست دارید با دختر شاغل ازدواج کنید یا غیرشاغل؟ چرا؟ برای من پاسخهایتان به این «چرا» مهم و جالب است، نه این که غالب مردها همسر شاغل دوست دارند یا غیرشاغل! =)


خانمها هم شاید بتوانند به این سوال از دید همسر، پدر، برادر و خواستگارها و بقیه مردهای دور و برشان جواب بدهند. البته منظور من دیدگاه آقایان در مورد اشتغال یا عدم اشتغال همسر خودشان (یا همسر آینده شان) است نه به طور کلی در مورد اشتغال زنان!


+ بعدا نوشت: حتی اگر به این سوال به صورت خصوصی یا ناشناس هم جواب بدهید قبول است!

 • نمایش : ۳۰۳
 • Nilou far
  از دید شوهرجان بنده:
  کلا مخالفه کار کردن زن هاس چون معتقده زنی که کار میکنه نیازی به مردش نداره و تو زندگی نادیده گرفته میشه.
  و دلیل دوم اینکه تا یه چیزی بشه زن فوری میگه پول من و منت میذاره سر مردش
  و دلیل سوم هم اینکه زنی که کار کنه خسته میشه خب مسلما تو زندگی مشترک یه جاهایی کم میذاره
  چه جالب.
  مرسی نظرشون رو گفتی.
  حمیده
  من نظری در این مورد ندارم که خوبه خانوما کار کنن یا نه. ولی خب یه چیزی که به نظرم جالب اومد رو میگم. من داشتم از تهران برمیگشتم، تو قطار یه دختره بود نامزد کرده بود. خودش دو ماه بود فارغ التحصیل رشته مامایی بود و داشت کار می‌کرد و به گفته خودش حقوقش یک و هشتصد بود و تا دو و نیم هم میرسید. از اونور گفت نامزدم شش ماهه داره آزمون وکالت میده و هی سنگ جلو پاش مینداختن تا اینکه بالاخره جدیدا قبول شده. میگفت حقوقش 1 تومنه!
  یه چیزی این وسط به ذهن من رسید. جامعه عمدتا کار کردن رو وظیفه مرد میدونه. الان حقوق این مرد کمتر از حقوق زنشه! و خب با یه تومن الان واقعا نمیشه زندگی کرد. این فردا روز پول کم بیاره میخواد از زنش پول بگیره !؟ غرورش خدشه دار نمیشه !؟ یا اصلا نخواد به زنش بگه، چیکار میخوان بکنن؟
  بعد اینکه دختره میگفت به نظر شما اینکه مرد و زن حقوق همدیگه رو با هم مشترکا استفاده کنن کار درستیه!؟ اصلا من باید از حقوقم به شوهرم بدم !؟ خب این یعنی چی؟ جز اینه که داره یه مرزی بین خودش و شوهرش قائل میشه؟ این زن فردا میتونه ادعا کنه حقوق من بیشتر از شوهرمه پس من میتونم تنهایی خودمو اداره کنم و طلاق بگیره. مگه نه!؟

  یه سری موضوعات هست که نمیشه گفت 100 درصد حق با a عه مثلا.
  براووو... حمید تحلیلت از نوع دهه شصتیا بود! =))) خیلی خوشم اومد. آفرین. یاشاسین حمیده ی چوخ گوزل خودم! =)))
  خورشید
  سلام شارمین جانم 
  به من هم رمز میدهی آیا
  البته اگه صلاح دونستی
  سلام خورشید عزیزم.
  خوشحالم که برگشتی.
  عزیزم مطالب رمزی اخیر رو موقتا غیرفعال کردم
  حمیده
  من حاضری میزنم بعدا بیام نظرمو بدم. مام علی الحساب یه چند تا رمز اگه خواستی به ما بده دکتر جون :))

  + بابت اون کارت هم شرمندم واقعا. من برگشتم و واقعا امکانش نبود بیشتر بمونم وگرنه که من برا ما دریغ نمیکنم خانوم دکتر جانم :*
  تو که رمزها رو داغ داغ می گیری همیشه.

  + دشمنت شرمنده گلم. تو که عشقی اصلا.
  نازلی
  من گیج شدم سر در نیاوردم از رمزها
  امضا یک دوست گیج گیجی
  ناامیدم کردی نازلی! خخخ
  علی امین زاده
  دالی موشه

  http://veryveryinteresting.com/?p=80

  ready up و منتظر حضور سبزتان.

  خوندم. واقعا جالب بود.
  طلوع ماه
  من به جهت خصوصیات فردی که داشتم و دارم تحمل جو مردانه بیرون و محیط کار برام سخت بود و ترجیح دادم نرم سرکار.همسر هم اصراری نداره و میگه هرجوری که راحتی.
  ولی از طرف دیگه اینکه خانمها شاغل باشن و کمک خرج تو این دوره و زمونه برای اکثر اآقایون خوشاینده دیگه.برای خود خانوم هم اینکه دستشون تو جیب خودشون باشه امتیازخیلی مهمیه.خیلی ها.در حدی که من بعضی وقتا پشیمون شدم از اینکه نرفتم دنبال کار.
  در کل هر دو تا حالت مزایا و معایبی دارن برای خودشون.بستگی به خود اآدم داره...

  الان دیگه خیلی جاها جو محیط کار بیشتر زنونه س تا مردونه. =)
  با دو جمله آخرت به شدت موافقم.
  roga 95
  عزیزدلم شرمنده م نکن بخدا اینقدر سرم شلوغه هروز هم تو هم نازلی رو میخونم اما شرمنده م که وقت برای کامنت گذاشتن محدوده.
  خب همسرم در یک خانواده کاملا سنتی و مذهبی بزرگ شده از اونا که زن خونه دار باشه و فقط بچه داری و همسرداری.
  خب الان میگه زن باید مستقل باشه باید اجتماعی باشه و از مسائل روز سردر بیاره میگه کیف میکنم وقتی ساعتها با تو در مورد مسائل س ی س ا س ی و اقتصادی و ..... صحبت میکنم و کم نمیاری.
  معتقده زن چیزی از مرد کم نداره.
  خب البته میگه اول زن باید جنبه آزادی رو داشته باشه.
  دشمنت شرمنده پری جان. واقعا خوشحال میشم وقتی کامنتهات (و پستهات) رو می خونم. ولی نمی خوام برای کامنت گذاشتن اذیت بشی. هر موقع تونستی. همین که می خونی نشونه مهربونیته.

  چه قدر خوب که تو زندگی با تو نظرش تغییر کرده.
  و به چه نکته خوبی اشاره کرده: جنبه داشتن! البته به نظرم مرد هم باید جنبه داشته باشه.
  Rick Sanchez
  دو تا پست رمز دار جدید!
  اگه لطف کنید ممنون میشم!:)
  پست موقت گذاشتم توضیح دادم! =)
  دخترمعمولی
  همسر من زن شاغل دوست داشت به این دلیل که به نظرش خانومای خانه دار (با احترام بهشون البته) راجع به چرت و پرت صحبت می کنن معمولا. درگیر رنگ مو و مدل لباس و تزئیین غذا و دکوراسیون و نهایتش نکات خانه داری و آشپزین.
  نمیگم صحبت کردن راجع به اینا بده، اما اینکه دغدغه های اصلی یه نفر (فرقی نداره خانوم یا آقا) این مسائل باشه، چیز جالبی نیست. همسر منم اینو دوست نداشت و نداره. منم باهاش موافقم البته کاملا ;-)

  منم این طرز تفکر رو دوست دارم. هر چند به نظرم کلیت نداره. 
  مرسی عزیزم بابت کامنتت
  رحیم عمرانی
  برای اولین بار چهار سیستم تبلیغاتی و درامدی  /پاپ اپ/اسمارت پاپ /بازدید ساز/جستجوی پیشرفته گوگل 📺 http://irapopup.ir مخصوص تبلیغات  سایت . وبلاگ و کانال // رتبه زیر 100 السکا تضمینی/افزایش فروش محصولات و خدمات شما  /کسب درامد از بازدید وبلاگ و سایت شما / کسب درامد بدون نیاز به وبلاگ و سایت به صورت افلاین  /💰خریدار بازدید های سایت و وبلاگ شما به مدت طولانی //طرح ویژه تا پایان بهمن ماه 96 / http://irapopup.ir
  roga 95
  من همسرم همیشه میگه هیچوقت فکرش نمیکرده همسرش شاغل باشه و اصلا نمیخواسته که باشه اما میگه هیچ چیزی دست خود آدم نیست یه دفعه به خودت میای میبینی عاشق یکی شدی که 180 درجه با اون چیزی که میخواستی فرق داره.
  میگه الان خیلی خیلی راضیه  
  به به از این طرفا! =) خوشحالم کردی.

  میشه بگی دلیل این که همسر شاغل نمی خواسته چی بوده؟ 
  و الان چه ویژگی خاصی در تو به عنوان یه زن شاغل می بینه که راضیه؟ (منظورم اینه که چه چیزی رو در مورد شاغل بودن همسرش دوست داره؟)

  سروش
  سلام و وقت بخیر بر شما:
  - امیدوارم حالتون خوب باشد.
  -کامنت دوست مون" من..." جامع است و با کلیت آن موافقم.اما نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که وزن آنها یکسان نیست و از مردی به مرد دیگر متفاوت است.
  + خود بنده زن شاغل می خواستم،از آن جهت که فرهنگ ذهنی -عینی زنان شاغل با زنان خانه دار در جمیع جهات متفاوت است.تازه این متغییر بودن فرهنگ ذهنی-عینی زنان شاغل؛در نزد خودشان نیز تفاوت دارد.یعنی زنانی که در کسوت آموزگاری،دبیری ، مدرس دانشگاه،کارمند آموزش و پرورش و کارمند دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی ظاهر می شوند از فرهنگ ذهنی -عینی متفاوتی برخوردار هستند. در هر صورت، بنده مشخصا به دلیل تفاوت فرهنگ ذهنی -عینی زن شاغل با زن غیر شاغل،خواستار زن شاغل بودم.
  سلام.
  ممنون
  استدلال جالبی بود. مرسی بابت نظرتون
  نازلی
  منم با کامنت " من " کاملا موافقم
  اومدم اینارو بنویسم دیدم ایشون زحمتشو کشیده

  البته اینم اضافه کنم الان بک دسته سومی هم هستن که زیر مجموعه دسته اولن . یعنی اقایونی که حتما میخوان خانم شاغل باشه بعلاوه قبل از ورانداز کردن خانم دارایی پدرشو هم مورد بررسی قرار میدن .والا

  دستش درد نکنه =)


  اینا دیگه خیلی رو اعصابند. البته به نظرم خود ما خانمها هستیم که این قدر پرروشون کردیم!
  من ...
  سلام
  تجربه شخصی و اطرافیان این دلایل رو میگن:
  شاغل باشه تا کمک خرج زندگی باشه، مثلا همه حقوق یه نفر بره برای وام خونه و ماشین، با حقوق دوم سرکنن.
  شاغل باشه تا رفاه بیشتر بشه، الان مدرسه بچه و مسافرت و تفریح و وسایل جدید خرجهای اضافه ان و با شرایط مالی یه نفر نمیشه بهشون رسید، پس دونفری کار میکنیم تا زودتر و بهتر بهشون برسیم.
  شاغل باشه تا خرج خریدهای بیخودی خودش(مثل لوازم آرایش، دائما لباس و کیف و کفش خریدن و تفریحات خودش) رو خودش در بیاره و من نخوام برای اینها بار مالی تحمل کنم.
  شاغل نباشه تا از لحاظ مالی بهم وابسته باشه، چون زن مستقل اقتصادی زن فرمانبردار نیست و به زودی جلوی شوهرش در میاد.
  شاغل نباشه تا خونه گرمتری داشته باشم، ناهار و شام سرجاش باشه و بچه هام تو مهدکودک و زیر دست پرستار و مادربزرگ و پدربزرگ بزرگ نشن.
  شاغل نباشه چون محیط کار مناسب برای زن نیست و دوست ندارم زنم تو محیط مردونه باشه(این گزینه همون ترجیحا زن معلم رو میپسندن ولاغیر)
  شاغل نباشه چون بارمالی وظیفه مرده و کار بیرون زن رو فرسوده میکنه و زن برای پول درآوردن در زندگی مشترک وظیفه ای نداره.


  سلام.
  ممنون عزیزم.
  چه همه جانبه جواب دادی
  Rick Sanchez
  سلام
  راستش من که مجردم و فک نمیکنم حالا حالا ها به صورت جدی بخوام اقدامی بکنم :))
  ولی خب به صورت فرضی اگه بخوام بهش نگاه کنم. به نظرم کاملا بستگی داره به شغلی که همسرم(!) داره. و مهم ترین عاملش هم زمانی هست که سر کار هست.(ساعات کاری) درآمد و ذاتِ شغل و امنیت و... هم مهمن ولی به نظرم مهم ترین پارامتر همین زمان هست. در مورد این که شغلش چی باشه هم به نظرم کاملا نظر خودش مهمه و من نه میخوام، نه میتونم و نه باید محدودیتی رو اعمال کنم(البته داریم در مورد شغل های عادی صحبت میکنیم). تنها عاملی که ممکنه باعث شه مخالف باشم اینه که مثلا صبح تا شب خونه نباشه و واسه بچه ها(!) مشکل ایجاد شه. در نتیجه من قلبا برام تفاوتی نمیکنه که با دختر شاغل یا غیر شاغل ازدواج کنم! البته که این موضوع در ضمن خودش باعث میشه من از شخصیت طرف مقابلم برداشت هایی داشته باشم(مثلا تمایل به داشتن استقلال، شخصیت اجتماعی و بعضی وقت ها اشتیاق به پیشرفت) ولی فی نفسه برام تفاوت خاصی نداره(مشروط بر این که از نظر مالی اوکی باشم :)) )
  اما درباره ی این که چرا زن باید یا نباید شاغل باشه به نظرم اصن باید یا نبایدی وجود نداره و هر کس خودش تصمیم میگیره که شاغل باشه یا نباشه. برای من به صورت خاص شاید اگر زمانی که همسرم سرکار سپری میکنه زیاد باشه به نظرم درست نباشه که زن شاغل باشه ولی این دلیلی نیست که کار(یا تصمیم) زن های شاغل که از 7 صبح تا 10 شب سرکار هستن رو نادرست بدونم!
  خوشحال میشم اگه شما هم نظرتونو در این مورد بگید! قطعا دلایل شما جالبن :)
  سلام.
  بله می دونم شما قصد ادامه تحصیل دارید! =)))
  پس شما در صورتی به «حج خانوم» اجازه میدید سر کار بره که ساعتهای کاری طولانی نداشته باشه و از خونه و زندگیش نزنه. درسته؟
  نظرتون به نظرم جالب بود.

  منم بعد از این که نظرهای بقیه رو شنیدم نظرم رو تو یه پست مستقل یا به صورت کامنت برای همین پست می نویسم.
  سروش
  سلام بروقت بخیر بر شما:
  - فکر کنم شیطان به جلدتان رفته که از این دست سوالای سنگین وسخت می پرسید!!!!!!!!!!!! (شوخی.چشمک.خنده)
  سلام. وقت به خیر.
  برام جالبه بدونم.