کودکانه هایم تمامی ندارد

There Is No End To My Childhood

از سری یادداشتهای یهویی (7)

 • پنجشنبه ۱۶ آذر ۹۶
 • ۲۲:۱۲

1. می شود بگویی چرا این قدر همه جا پخش شده ای... هستی...؟؟؟!!! و من هی حرف‌های تو را از زبان این و آن می شنوم و حتی حرف‌های خودم را، که به تو یا درباره تو گفته بودم! و بغض می کنم و چشمهایم خیس می شود؛ حتی اگر لبهایم بخندند! می شود یک روز خودت را و حرفهایمان را و بغض‌هایم را از همه جا جمع کنی و بگذاری باز هم با چشم‌های خیس بخندم و این بار اشکم از سر شوق باشد؟؟؟!!! بتوان لطفا!!! خواهش می کنم بتوان!!!

2. بعد از "تقصیر من نیست" اسکار حال به هم زن ترین جمله آقایان می رسد به: " حالا تو میگی چی کار کنم/ تو بگو من چی کار کنم همون کار رو بکنم"! و خودتان می دانید در چه شرایطی با این جمله ها حالمان را می گیرند و بدتر این که هدفشان جمع کردن گندی است که زده اند!!!!

3. شما هم این را قبول دارید که اکثر مردها برای خانمهایی که بیشتر از این که در بازارها بگردند، کتاب می خوانند یا فیلمهای خوب می بینند و برای افزایش سطح سلامتی و آگاهیشان بیشتر از لباس و لوازم آرایشی پول خرج می کنند و تحصیلکرده و فرهیخته هستند، احترام و ارزش زیادی قائلند و آنها را عمیقا ستایش می کنند ولی در عمل ترجیح می دهند وقتشان را با زنهایی بگذرانند که باری به هر جهت زندگی می کنند و جز لاغر ماندن (صرفا جهت زیبایی)، مارک لوازم آرایشی، آخرین مد، کم کردن روی بقیه دخترها و پیدا کردن شوهر، هیچ دغدغه دیگری ندارند و  به هیچ چیز مهمی فکر نمی کنند؟ 

4. متنفرم از این زنهایی که در پیامهای بازرگانی دغدغه زندگیشان بو ندادن ظرفها بعد از شسته شدن و از بین رفتن لکه های لباس و استفاده از روغن سرخ کردنی خوب و وجود فلان لبنیات سر سفره و گذاشتن فلان بیسکوییت در کیف بچه شان است واگر این "رسالتها" را به خوبی انجام ندهند دنیایشان به آخر می رسد و آن وقت ناجیشان، یک زن خیلی موفق که ظرفهایش بو نمیدهد و می داند کدام پودر لباسشویی لکه ها را از بین می بارد و و روغنش عالی است و سر سفره اش انواع لبنیات وجود دارد و صبح به صبح یه بسته بیسکوییت در کیف بچه اش می گذارد، از راه می رسد و با معرفی این چیزها به او یک دنیا شادی و آرامش و خوشبختی می دهد و باعث می شود در چشم شوهر و بچه اش یک همسر و مادر نمونه شود! زنها همیشه _ و البته به شکلهای متفاوت_ قربانی تبلیغات و مصرف گرایی می شوند! اما امیدوارم دست کم در دنیای واقعی هیچ زنی شبیه زنهای پیامهای بازرگانی وجود نداشته باشد!!!

5. حدود دو سال پیش، یک متن سه صفحه ای را ترجمه کرده بودم. ولی از آن استفاده ای نکردم. حالا برای تکمیل یکی از مقاله هایم، برگشته ام به این متن و می بینم که متن زبان اصلی را بهتر از ترجمه خودم می فهمم! واقعا نمی دانم آن زمان در چه حال و هوایی بوده ام که این همه افتضاح ترجمه کرده ام. مثلا یکی از بهترین اشتباهاتم ترجمه کلمه from به "شکل" - form- است! از خودم خجالت کشیدم!


+ مورد ۳ و ۴ دو شان نزول (!) کاملا متفاوت دارند و در دو زمان کاملا متفاوت و با دو هدف کاملا متفاوت نوشته شده اند. اما به طور اتفاقی پشت سر هم قرار گرفتند!

 • نمایش : ۲۷۳
 • هدا
  جسارتا من هم می تونم رمز داشته باشم؟
  عزیزم یه کم زمان بگذره بیشتر با هم آشنا بشیم، حتما.
  Rick Sanchez
  منظورم این بود ایشالا که محتواش مثل عنوانش جذاب نباشه که دعام مستجاب نشد =))
  =)))) آهان! از اون لحاظ
  کیت
  خیلی زشته اگه بعد این همه سکوت رمز بخوام؟
  خیییلی! برو خجالت بکش کیت! =))))

  برات فرستادم عزیزم.
  Rick Sanchez
  چی بگم والا! ایشالا=))
  چی ایشالا؟! من که دعایی نکردم! =)))
  Rick Sanchez
  خیلی نامردیه پست جدید با این عنوانش نیمه خصوصی نوشت باشه! :((
  محتواش به اندازه عنوانش جذاب نیستا! =)
  پریا ..
  میشه منم رمز داشته باشم لطفا؟!
  حتما پریا جان.
  حمیده
  من که سه روزه میام وبت پست جدید بخونم، بدون رمز بذارم برم؟ (در پس زمینه قدقد را سانسور می‌کند.)
  نه تو هم بخون (ولی من یه جیک جیک ملیحی شنیدم!)
  طلوع ماه
  سلام
  مورد دو جمله هایی که گفتی ترجمه اش میشه همون معذرت میخوام و ببخشید و اشتباه کردم که خوب خیلی از اقایون سختشونه بگن  و طبیعتا بجاش اینجوری برخورد میکنن دیگه!
  با مورد سه و چهار هم موافقم.چ خوب تحلیل کردی.حرف دل منم بود.
  سلام عزیزم.

  نمی دونم چرا یه جور دیگه فکر می کردم. ولی خود آقایون هم انگار نظر تو رو دارن. =)))

  فدای تو
  هدا
  سلام دوست عزیز!
  مدتیه وبلاگتون رو می خونم‌ و لذت می برم. به خودم اجازه دادم که اینبار من هم مشارکت کنم!
  مورد ۲ رو قبول دارم و توی بحث های خودم با همسرم، نشونه معذرت خواهی از طرف ایشون محسوب می شه.
  در مورد ۳ یک فاکتور مهم رو مطرح نکردین: زیبایی! اون چیزی که در دو تیپ دختران یا زنان(معمولی و فرهیخته) در نهایت تعیین کننده است، زیبایی چهره و تا حدودی اندام هستش!(متاسفانه زیبایی در ایران مهم ترین فاکتور برای ترجیح گزاری میان دختران و زنان محسوب می شه، فاکتورهای شغلی، تحصیلی، و فرهیختگی بعد از زیبایی در نظر گرفته می شه غالبا).
  البته این صد در صد نیست، ولی به نظرم بسیار رایج شده.
  مورد ۴ هم که به اصل اول تبلیغات اشاره کردین: مبالغه.
  مورد ۵ یعنی شما رو به پیشرفت هستین و چه خوب!
  با ارزوی موفقیت
  سلام.
  خوش اومدی.
  مرسی بابت مشارکتت. خوشحالم کردی.

  چه جالب. من از این جمله متنفرم. اصلا فکر نمی کردم نشونه عذرخواهی باشه. بیشتر به عنوان از سر خود باز کردن می دیدم. ولی اکثر دوستان دارن میگن نشونه پشیمونی و عذرخواهیه.

  در مورد سه، من زیاد باهاتون موافق نیستم. فکر می کنم مردها برای وقت گذرونی، از بین یه دختر زیبای فرهیخته و یه دختر کمترزیبای غیرفرهیخته دومی رو انتخاب می کنن. ولی برای ازدواج نه. یعنی در مورد انتخاب همسر، باهات موافقم که زیبایی براشون خیلی مهم و خیلی وقتها اولویت اوله و اصولا کاری به فرهیخته بودن و نبودن طرف ندارن. فقط می خوان خوشگل باشه.

  مورد 4: درست میگین. مبالغه اونم در حد حال به هم زن!

  مورد 5: نمیشه گفت پیشرفت. اون اشتباهات خیلی دم دستی بودند و احتمالا اون موقع فکرم مشغول چیزی بوده و سرسری ترجمه کردم. چیزی نبود که بگم اون موقع بلد نبودم الان یاد گرفتم.


  ممنون هدا جان. تو هم موفق باشی.
  خورشید
  نوشتم شارمین جان
  شرمنده م
  نخوندی هنوز
    عزیز دلم
  دشمنت شرمنده
  نمیدونم چرا اون موقع پست آخر رو ندیدم! همه پستها رمزی بود.

  الان خوندم و خیلی نگرانت شدم. 
  امیدوارم بهترینها برات اتفاق بیفته
  آقای پدر
  ۲- میدونی کی آقایون اون جمله رو میگن؟ وقتی که اشتباهشون پذیرفتن و در صدد رفع کدورت شما هستن اما هرچی میگن شما حرف خودتون میزنید و به ادامه مرافعه به صورت یه طرفه ادامه میدین!!
  ۳- نه، من قبول ندارم. اصلنم این طور نیست. اصلا نمیفهمم شما خانم ها چرا نمیتونید هم فرهیخته باشین هم کار درست و شیک؟ مگه تناقضی داره؟!!!
  ۴- یه تحقیقاتی انجام شد و معلوم شد درصد استفاده از اقایون و خانم ها در تبلیغات تلویزیونی باهم تقریبا برابره. چرا فقط زن ها صداشون در میاد که داره ازشون استفاده تبلیغاتی میشه؟ اصلا همین حرف خودش تبعیض نژادیه. چون از عدم اعتماد بنفس عمومی در بانوان ناشی میشه. اما حرف شما هم متینه. :))
  2- =) اینم حرفیه! آقایون تحمل سرزنش شدن ندارن و یه مشکل رو زود تموم شده می بینن. ولی خانومها دلشون می خواد ساعتها در اون مورد حرف بزنن!

  3- بستگی داره منظورتون از کاردرست و شیک چی باشه! اگه کاردرستی و شیک بودن در حد معقول باشه چرا نتونیم؟! مساله اینجاست که آقایون معمولا از بین یه خانوم شیک فرهیخته و یک خانم شیک غیرفرهیخته معمولا دومی رو ترجیح میدن. شاید چون ترجیح میدن باورشون در مورد سطح پایین بودن خانمها به هم نریزه! 

  4. این درصدی که شما میگید یه آمار کمی هست. بررسی کیفی و محتوایی هم شده؟! منظورم نقشی که مرد در تبلیغات داره و نقشی که زن داره. مثلا تو همین تبلیغاتی که اشاره کردم، معمولا زنها طوری دغدغه دارن (مثلا برای لکه روی لباس بچه و شوهرشون) که انگار اگه نتونن همچین مساله ای رو حل کنند، مقصرن یا از ارزش وجودیشون کم میشه. اما مرد فقط با یه لبخند فکورانه به زنش نگاه می کنه یا پا رو پا میندازه و لم میده رو مبل! =) 
  + من مدافع حقوق زنان نیستم، خیلی جاها زنان علیه زنان هم هستم حتی! ولی این تبلیغات تلویزیون دیگه خیلی نامردیه!
  پسر خوب
  دوست دارین همش قالبتونو عوض میکنید ؟اگه ثابت بمونه بیشتر تو ذهن مخاطبانتون میمونید
  من تو بعضی زمینه ها یه کم تنوع طلبم. یکیش فضای دور و برم که شامل فضای وبلاگم هم میشه!
  ** دلژین **
  بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
  ********
  مرسی دکتر
  الان که خوندم متوجه فلسفه ش شدم! =)
  خودت باش
  حرص نخور شعور مردا تا همین حد هست!!!
  چی شده که اینجور داغونی؟
  داغون نیستم. خوبم.
  اینا رو در طول زمان نوشتم وقتی به اندازه یه پست شد منتشر کردم. شاید در کنار هم یه معنایی گرفتن که منظور من نبوده
  Rick Sanchez
  سلام
  قالب نو مبارک :)
  3. آره واقعا من به شخصه به عنوان یه "نیمچه" مرد از چنین دخترخانومایی خیلی خیلی بیشتر خوشم میاد. اتفاقا در عمل هم اصلا از اون دسته خانومایی که گفتید خوشم نمیاد. در واقع خوشم نمیاد وقتمو باهاشون بگذرونم. از قضا خیلی هم دوست دارم وقتمو با کسایی بگذرونم که به قول شما فرهیخته ان. ولی یا خیلی Rare ان این تایپ خانوما یا وقتشو ندارن یا با من نمیان بیرون =)))))
  4. نظر شما در مورد این که به طور کلی از زیبایی زن به عنوان یه عنصر برای جذب مشتری استفاده میشه چیه؟(ببخشید قول میدم این بحث خیلی طول نکشه :) )
  5. 🙈🙈
  سلام
  ممنون

  ۳. =))))عجب تحلیلی!
  ۴. یه جور نگاه ابزاریه به زن. انسانی نیست. حتی تلویحا یه نگاه غیرانسانی به مرد رو هم در خودش داره!
  ۵. =)

  دختر معمولی
  مورد سه، فکر می کنم "اکثر" یه کمی بی انصافی باشه. اما خب تعدادشون کم نیست، قبول دارم.
  شاید یه علتش این باشه که این زنا کمتر کار به کار طرفشون دارن! یعنی بعضی مردا ترجیح میدن یه زنی/دوست دختری داشته باشن که همه اش سرش گرم باشه به چیزای سطح پایین و کاری به کارشون نداشته باشه تا اینکه یه خانوم فرهیخته داشته باشن که به صورت ضمنی مجبورشون/ترغیبشون میکنه برای بهبود خودشون تلاش کنن. بالاخره تغییر سخته. آدما ترجیح میدن همون طور که هستن بمونن. فکر می کنم به شکل ناخواسته ای تو رقابت قرار می گیرن با کسی که سطح فکر بالایی داشته باشه.
  مثلا فکر کن یه خانومی موقع حرف زدنش همه لذت ببرن از سطح سوادش و کتابایی که خونده و قدرت تحلیلش. خب قاعدتا دوست پسرش/همسرش هم مجبور میشه سعی کنه خودشو ببره بالا دیگه، وگرنه احتمالا حس خوبی نخواهد داشت توی جمع ها.

  شاید بهتر بود می نوشتم خیلی از مردها.
  تحلیلت رو خیلی دوست داشتم عزیزم. فکر می کنم حق با تو باشه. حداقل در مورد تعداد زیادی از مردها!
  ستاره
  '  زن ها همیشه -و البته به شکلهای متفاوت-قربانی تبلیغات و مصرف گرایی می شوند! 

  استفاده از زنان برای تبلیغ مایع ظرفشویی اصلا تعجبی نداره وقتی ببینی حتی معنویت و دین هم  از زنان و پایین تنشون برای تبلیغ اون دنیاش استفاده کرده باشه(اونم با چه توصیفاتی!)
  پسر خوب
  سلام. حالا مگه بده یه آقا بگه میگی تو بگو من چی کار کنم همون کار رو بکنم؟ 
  در مورد 3 خب یک خانم کتابخوان و فرهیخته به یه آقا اجازه نمیده که وقتشو باهاش بگذرونه وگرنه دوست دارن با همچین خانمایی وقت بگذرونن. 
  در مورد5 هم باید بگم شده مترجمان باتجربه هم همچین اشتباهات فاحشی داشته باشند یک کلمه رو اشتباهی یک کلمه دیگر بخوانند و اشتباه ترجمه کنن. پس امیدوارباشید به ترجمه تون
  سلام
  اگه واقعا بدون این که هیچ گندی زده باشه بگه خیلی ام خوبه! ولی معمولا وقتی میگن که اون قدر خرابکاریشون بزرگ بوده که هیچ جوری نمی تونن جمعش کنن!اینم مظلوم نماییشونه! وگرنه چرا در شرایط عادی هر کاری خانوم بگه برعکسش رو انجام میدن؟! 

  تو ترجمه قوی ام. به خاطر همین تعجب کردم که اون روز چه طور این همه اشتباه داشتم.
  حمیده
  ای بابا، ای بابا :-نچ‌نچ
  ببخشید. ببخشید. دیگه تکرار نمیشه! =)
  ستاره
  3.کاملا قبول داریم. شاید میترسن!
  4.اون زنارو باور نکن واقعی نیستن اونا مقوایی ان.  فقط دو تا بال سفیدم کم دارن.
  ۳. شاید.
  ۴. =) همینو بگو. می دیدم انگار یه چیزی کم دارنا! همون دو تا بال سفید بوده =))
  پریا ..
  با 2 و 3 و 4 به شددددت موافقم! اصن انگار یکی این حرفارو از تو ذهن من برداشته و گفته! 
  من معمولا خیلی تنبلم توی کامنت گذاشتن ولی انقدر توی این پست حرفای دل من بود، که گفتم یه حاضری بزنم :-))))
  عزیزم! مرسی بابت کامنتت =)
  هوپ ...
  مورد سه رو کاملا قبول دارم. میشه گفت مردها واسه دخترهای باهوش و همه چیز تموم احترام قائلن ولی باز میرن سراغ دخترایی که خواسته یا ناخواسته خنگن!!
  همین طوره! شاید چون نگاهشون به زنها یه نگاه جدی نیست!